KRİZ BELİRTİLERİNDE NE YAPILMALIDIR?


Kalpkrizi uyarıcı belirtileri ile karşılaşan insanlar sıklıkla ne kadar ciddi bir durum içinde olduklarını yadsırlar ve bekle–gör yolunu seçerler. Ama, zaman çok önemlidir, bu durumdaki bir kişi doğru tıbbi değerlendirme ve tedavi ger...

Kalpkrizi uyarıcı belirtileri ile karşılaşan insanlar sıklıkla ne kadar ciddi bir durum içinde olduklarını yadsırlar ve bekle–gör yolunu seçerler.

Ama, zaman çok önemlidir, bu durumdaki bir kişi doğru tıbbi değerlendirme ve tedavi gereğindedir. 5 dakikadan fazla beklemeden 112’ye telefon edilmelidir.

Günümüzde pıhtı eritici ilaçlar ve diğer damar açıcı tedaviler –anjiyoplasti, stent- kalp krizi ilerlemesini durdurabilir. Belirtilerin başlamasından hemen sonra uygulanması gereken bu tedaviler kalp hasarını önleyebilir ya da azaltabilir. Tedavi ne kadar erken başlarsa iyileşme o kadariyi olacak ve tam iyileşme şansı sağlanabilecektir. Bu tedavilerde en etkili sonuç, belirtilerin başlamasını izleyen ilk 90-120 dakika içinde tedaviye başlanması ile sağlanır. Belirtilerin başlamasından tedavinin başlamasına kadar geçen her dakika, tıkanmış damarın açılmasının sağlayacağı yararı azaltacak, daha çok kalp hücresi ölecektir.