KALP KRİZİ BELİRTİLERİNİ ÖĞRENMEK


Kalp krizi belirtileri çok farklı olabilmektedir. Kalp krizi geçirmiş bile olsanız önlem almakta geç kalmadığınızı bilmeniz önemlidir. Ayrıca bilmelisiniz ki, kalp krizi geçirenlerin yarısı kriz geçirmekte olduklarını farketmezler,...

Kalp krizi belirtileri çok farklı olabilmektedir. Kalp krizi geçirmiş bile olsanız önlem almakta geç kalmadığınızı bilmeniz önemlidir. Ayrıca bilmelisiniz ki, kalp krizi geçirenlerin yarısı kriz geçirmekte olduklarını farketmezler, bunun nedeni belirtilerin çok çeşitli olması, sindirim sistemi sıkıntıları ile benzerlik göstermesi ya da hastalığın sessiz seyretmesidir.

İnsanların çoğu kalp krizinin birdenbire, filmlerdeki gibi olduğunu düşünür. Kalbini tutarak yere düşmek gibi. Gerçekte birçok kalpkrizi göğüste hafif bir sıkıntı olarak başlar. Böyle uyarıyı hisseden kişi tersliğin nerede olduğundan emin olamayabilir. Rahatsızlık ve diğer belirtiler gelip geçici olabilir. Kalp krizi geçirmiş hastalar bile bu belirtileri anlamayabilirler çünkü öncekilerden farklı belirtiler olabilir. Kalp krizinin uyarıcı belirtileri mutlaka bilinmeli ve hatırlanmalıdır.