KALP VE FONKSİYONU

Kalp, yumruk büyüklüğündedir ve birbiri ile bağlantılı 4 boşluk-odacık-tan oluşur.Kalp duvarları, miyokard adı verilen özelleşmiş kaslardan oluşur ve bu özelleşmiş kaslar kasılarak, kanın vücutta ve akciğerlerde dolaşmasını sağlar. Kalp boşlukları arasındaki kapaklar her kalp atımında açılır ve kapanır. Kalp, sağ ve sol, üst ve alt 4 odacığa bölünmüştür. Her organ gibi kalbin çalışması için kan damarları gerekir. Kalbi besleyen damarlara koroner damar adı verilir.Kalbin kasılıp gevşemesi iletim sistemi adı verilen miyokarttaki çok sayıda özelleşmiş hücrelerden oluşan elektrik sistemi ile sağlanır.

Sağ ve sol kalp ve sağ ve sol kalbi oluşturan odacıklar sırayla ve birbiri ile bağlantılı olarak sıra ile kasılır ve gevşer. Sağ kalp kasılarak kanı akciğerlere pompalar,akciğerlere giden kan sol kalbe gelir ve sol kalp kasıldığında da kan vücuda ve tüm organlara pompalanır. Organlar oksijen ve besin maddelerini alır, oksijenden fakirleşen kan, toplardamarlar ile kalbin sağ kulakçık adı verilen odacığına gelir, buradan tiriküspid kapaktan geçerek sağ karıncığa gelir, sağ karıncık kasılarak oksijenden fakirleşmiş kanı akciğerlere pompalar, akciğerlerde oksijenden zenginleşen kan, sol kalbin sol kulakçık adı verilen odacığına gelir. Buradan da mitral kapaktan geçerek kalbin sol karıncık denilen odacığına gelir. Oksijenden zengin kan bu odacığın kasılması ile tüm vücuda atar damarlar ile pompalanır. Kalpte kulakçık adı verilen odacıklar da içlerindeki kan alt boşluklara akarken sonuna doğru kasılırlar.

Kanın akciğerlere pompalanması küçük dolaşım, vücuda pompalanması ise büyük dolaşımdır.

DAMAR SERTLİĞİ

Damar sertliği, vücuttaki büyük ve orta damarların hastalığıdır. Hangi organın damarı hastalanırsa o organa ait hastalıklar ve belirtiler ortaya çıkar.


-Kalp damarlarında kalp krizi
-Beyin damarlarında felç
-Böbrek damarlarında böbrek hastalıkları, hipertansiyon
-Bacak damarlarında bacak damar tıkanıklıkları


Bir organ damarında hastalık başladığında diğer organ damarında da hastalık olma ihtimali vardır. Ancak mutlaka olacak değildir.