KORONER ANJİYOGRAFİ NEDİR?


Koroner anjiyografi, kasık ya da bilekteki atardamara girilerek yapılır. Girilen damara önce küçük bir boru yerleştirilir, sonra bu küçük borunun içinden kalbe kadar gidecek kateter adı verilen özel boru ilerletilir ve bu borunun içinden ka...

Koroner anjiyografi, kasık ya da bilekteki atardamara girilerek yapılır. Girilen damara önce küçük bir boru yerleştirilir, sonra bu küçük borunun içinden kalbe kadar gidecek kateter adı verilen özel boru ilerletilir ve bu borunun içinden kalp damarlarını görülecek duruma getiren bir madde verilerek kalp damarlarının görüntüsü kaydedilir. Koroner anjiyografi, kateter laboratuvarı denilen steril özel bölümlerde uygulanır.

Damarlarda daralma varsa görülür. Damardarlığı, damarın normal yerine göre oranlanarak yüzde olarak belirtilir. Genellikle daralma belirgin değilse duvar düzensiziliği yada plak şeklinde değerlendirilir.

Koroner anjiyografi bir tanı yöntemidir ve damar açmaz. Kalp damarlarının durumu hakkında bilgi verir. Koroner anjiyografiyi, aynı kişinin farklı zamanlarda değerlendirmesi yada farklı kişilerin değerlendirmesinde fikir ayrılıkları olabilir.

Koroner anjiyograf, invaziv/girişimsel her test gibi komplikasyonu olabilen bir testtir. Gereksiz yere yapılma kararı verilmemelidir. Koroner anjiyografi kararı vermeden önce, hastanın şikayetleri, hasta olma olasılığı iyi değerlendirilmeli ve önce daha basıt testler uygulanmalıdır.

Koroner anjiyografinin günümüzde mutlak yapılması gereken durumlar, kalp krizi tehdidi yada kalpkrizi geçilirilmesidir. Koroner anjiyografi sonrası tıkanan damarın koroner anjiyoplasti ve stent uygulamaları ile açılması yaşamı kurtarabilecektir.