HERKES KOLESTEROL İLACI KULLANMALI MI?

Kolesterolü yüksek olan herkes kolesterol ilacı kullanmamalıdır. Yanlış anlaşılan ancak oldukça etkili bu ilaç sınıfının çevresinde tartışmalar devame diyor.

  • Kim statin almalı?
  • İlaçların yan etkileri ne kadar yaygın ve ciddidir?

Bir çok kişi düşük kalp krizi veya inme riski altındadır ve statin alması gerekmez. Statinler yüksek kalp hastalığı riski olan insanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

 

Amac; kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riskini azaltmaktır. Yüksek risk altındaki hastalar için statinlerin bunu yapabildiği ve potansiyel olarak hayat kurtardıkları biliniyor. Statin almayı reddetmeden veya statin almayı bırakmadan önce doktorunuza danışın. Doktorunuz ilaçtan faydalanma nedeninizi açıklayabilir veya yan etkiler yaşadığınızda farklı bir statin bulmanıza yardımcı olabilir.

Tıbbi durumların önlenmesi ve tedavisi için mevcut yöntemler sürekli olarak değerlendiriliyor. Tıp alanında, sürekli olarak daha iyi ve  daha güvenli seçenekler aramak önemlidir. Ancak , medyada ve çevrimiçi forumlarda ortaya çıkan tartışmalar ya statine karşı yada tarafdır,tüm yönleri ile aydınlatıcı bilgilendirme yeterli olamamaktadır.

Bir cevap yazın